Wat treft u aan op deze website!

Zwolle - Algemeen

Zwolle - Algemeen

Algemene info over de stad

Onder dit item krijgt u een simpel algemeen beeld van onze mooie Hanzestad Zwolle
Foto's, video's en artikelen

Foto's, video's en artikelen

De stad Zwolle in beeld en in tekst!

Foto's, video's en artikelen uit het heden en verleden van de oude Hanzestad Zwolle!
Zwolle in Beeld Info

Zwolle in Beeld Info

Brede informatie over de website!

Hier vindt u alle informatie over de website, inclusief het contactadres en de privacy- en cookie verklaring!
Foto's bestellen!

Foto's bestellen!

Wilt u een foto bestellen?

Onder dit item vindt u een breed assortiment foto's, waarvan een groot deel is voorzien van een Zwols tintje!
Links

Links

Links naar interessante websites!

Hebt u vragen of wilt u informatie over bepaalde items die gelinkt zijn aan de stad Zwolle, dan vindt u hier een aantal links naar Zwolse bedrijven, organisaties of verenigingen!

Het laatst geplaatst

Zoeken op de website!

Naar Foto's van Zwolle
Naar Zwolse herinneringen

Er verandert in deze tijd veel in onze samenleving, zeggen de sociologen Anneke Groen en Herman Vuisje in hun boek Eindeloos Ouderschap. Zo vullen ouders bijvoorbeeld  hun rol anders in. Beiden, Anneke en Herman,  hebben kinderen, die samenwonen en beiden zijn oma en opa.  Hun ervaring is, dat die kinderen van hen als ouders veel meer zorg, aandacht en oplossingen vragen dan zij vroeger deden. Uit een onderzoek bleek, dat die ervaring van Anneke en Herman door meer mensen wordt gedeeld. Kinderen betrekken blijkbaar tegenwoordig hun ouders intensiever bij hun problemen dan vroeger gebeurde. Aan het ouderschap lijkt geen einde te komen.

Zwolse Herinneringen Bert Jansen Uitzet 0 919 8493

Verliefd, verloofd, getrouwd ...
(Foto: Ron Kroon, Nationaal Archief / Anefo, CC0)

Hoe gingen wij dan hiermee om? Mijn Spoolder jeugdvrienden en ik, geboren voor of in de oorlog, zijn nog traditioneel opgevoed in de geest van ‘verliefd, verloofd, getrouwd’. Wij wilden graag zo spoedig mogelijk op eigen benen staan. Twee zaken hadden hierbij prioriteit, een baan zoeken en een partner zoeken. Na het afmaken van onze opleiding  was het moment daar om een eigen gezin te stichten. Onze ouders hadden hiervoor begrip. Zij hadden vaak zelf in de crisistijd van de twintiger, maar vooral dertiger jaren hun huwelijk moeten uitstellen. In de geest van ‘verliefd, verloofd, getrouwd’ kwam dus, met wederzijdse instemming, aan het ouderschap een einde. Voortaan moesten wij onze eigen boontjes doppen.

En dat verliep in de regel voorspoedig. De vijftiger jaren in de vorige eeuw waren de jaren van opbouw. Er was werk genoeg.

Ouders stonden in onze jeugd nog op een voetstuk. Je kon met je persoonlijke problemen niet zo makkelijk bij je ouders terecht. Ook niet bij andere leidinggevenden overigens,  met wie je buitenshuis te maken had, zoals onderwijzers bijvoorbeeld. Zij waren allen van goede wil, maar ze hadden niet geleerd met emoties om te gaan. Ouderen  waren gezagdragers, er was een afstand tussen ouders, ouderen en kinderen. Wij durfden onze mond niet echt open te doen. Thuis, op school of op je werk deed je eigen mening er ook niet zo toe. Mijn Spoolder jeugdvrienden en ik, we hadden weinig in de melk te brokkelen. De tijd van de inspraak moest nog komen. Er was eigenlijk sprake van een generatiekloof.

Zwolse Herinneringen Bert Jansen Uitzet Walra

Advertentie uit de jaren '50 ...

Als je verkering serieus werd, ging je als stel al nadenken over de uitzet. De praktijk was, zo heb ik ook bij mijn Spoolder jeugdvrienden gesignaleerd, dat je vriendin hiermee vooral bezig was. Want ja de huishouding was toen toch vooral nog het domein van de vrouw. Wij kregen bij onze verloving veel nuttige cadeaus, bestek en borden. Ging je trouwen, dan tastten onze ouders nog eens diep in de beurs, ze betaalden de bruiloft, de naaimachine en het linnengoed, kortom een groot deel van de uitzet. Onze ouders hadden het niet breed. Dus meer financiële hulp vroegen we niet en onze ouders boden dat ook niet aan.

De ouder – kindrelaties zijn in de zestiger jaren echt anders, intenser geworden. Ouders zijn nu meer raadgever dan gezagsdrager geworden. “Mijn moeder had veel meer moeite mijn leven te begrijpen dan ik het leven van mijn kinderen”, zegt één der genoemde sociologen. De kleinkinderen komen niet, zoals vroeger, af en toe eens logeren, maar hebben een eigenkamer bij oma en opa. Van een generatiekloof is nu minder sprake. We zijn behalve raadgevende ook bezorgde ouders geworden.

Vaak geven ouders nu hun kinderen geld. Ik weet zeker dat mijn Spoolder jeugdvrienden en ik hierop geen uitzondering zijn.

Uitzet is inzet geworden. Bijna een derde van de jong - volwassenen tot 35 jaar krijgt financiële steun van de ouders. Een kwart van alle ouders schenkt de jong - volwassenen meer dan 50 Euro per jaar. Feitelijk betalen de ouders vaak mee aan de hypotheek, komen ze één keer in de week oppassen en bel je ze op, als je relatie onder druk staat. Ouders kunnen zich die luxe veroorloven, ze hebben zuinig geleefd en steunen hun kinderen. 65 Plussers zijn nu 22 keer zo rijk als 35 minners. Armoede vind je vooral bij jongeren, vooral bij éénouder-gezinnen.

Kinderen stellen in deze tijd belangrijke stappen naar de volwassenheid uit zoals zelfstandig wonen, trouwen en kinderen krijgen. Ze blijven daardoor ook langer afhankelijk van de ouders.

Als er problemen zijn, springen we bij. Wij helpen bij het vinden van een huis. Op voorlichtingsavonden over Hoger Onderwijs zitten vaak meer ouders dan jonge mensen.

Er zijn zelfs ouders die financiële verplichtingen aangaan om hun kinderen te kunnen bijstaan. Studeren kost meer geld dan vroeger, dat maakt kinderen afhankelijker. En de banen zijn schaars. Het aantal jongeren met een flexibel arbeidscontract is bij ons het hoogste in Noordwest- Europa. Wij willen graag dat onze kinderen het beter krijgen dan wij. Maar dat ze het verder schoppen, is niet meer vanzelfsprekend, zo rapporteren Anneke Groen en Herman Vuisje.

Ouders blijven zich inzetten voor hun kinderen, maar anders dan in onze jeugd.

Bert Jansen, 
geb. Nilantsweg nr.77 in Spoolde

Facebook - Like Zwolle in Beeld

We use cookies

Wij gebruiken cookies op onze web site. Sommigen zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl anderen ons helpen om de site en gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.